
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Voltage Rating (AC) | 25 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Height | 1.6 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Plating | Tin |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15148
Ext.Price$0.15148
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15148 | $0.15148 |
| 10 | $0.14989 | $1.49890 |
| 50 | $0.14832 | $7.41600 |
| 100 | $0.14618 | $14.61800 |
| 500 | $0.14408 | $72.04000 |
