
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 3933
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.17270 | $1.72700 |
| 50 | $0.16393 | $8.19650 |
| 100 | $0.15560 | $15.56000 |
| 500 | $0.12653 | $63.26500 |
| 1000 | $0.11798 | $117.98000 |
| 3000 | $0.10939 | $328.17000 |
| 5000 | $0.10143 | $507.15000 |
| 10000 | $0.09404 | $940.40000 |
