
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 2 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Height | 1.6 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 6.3 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 44269
Distributors
pcbx
Unit Price$1.26444
Ext.Price$1.26444
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.26444 | $1.26444 |
| 10 | $0.78226 | $7.82260 |
| 25 | $0.77157 | $19.28925 |
| 50 | $0.76103 | $38.05150 |
| 100 | $0.75063 | $75.06300 |
| 300 | $0.66874 | $200.62200 |
| 500 | $0.59578 | $297.89000 |
| 1000 | $0.53078 | $530.78000 |
| 3000 | $0.47287 | $1418.61000 |
| 5000 | $0.42128 | $2106.40000 |
| 10000 | $0.37531 | $3753.10000 |
