
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 18 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 780 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 3719
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.04129 | $0.41290 |
| 50 | $0.03804 | $1.90200 |
| 100 | $0.03505 | $3.50500 |
| 500 | $0.02753 | $13.76500 |
| 1000 | $0.02505 | $25.05000 |
| 3000 | $0.02205 | $66.15000 |
| 5000 | $0.01941 | $97.05000 |
| 10000 | $0.01709 | $170.90000 |
| 30000 | $0.01505 | $451.50000 |
