
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
| Thickness | 1.1 mm |
Stock: 9395
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81390
Ext.Price$0.81390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81390 | $0.81390 |
| 10 | $0.41977 | $4.19770 |
| 25 | $0.40805 | $10.20125 |
| 50 | $0.39665 | $19.83250 |
| 100 | $0.38557 | $38.55700 |
| 300 | $0.35532 | $106.59600 |
| 500 | $0.32744 | $163.72000 |
| 1000 | $0.30949 | $309.49000 |
| 3000 | $0.29263 | $877.89000 |
| 5000 | $0.27669 | $1383.45000 |
| 10000 | $0.26161 | $2616.10000 |
