
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dissipation Factor | 10 % |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 5501
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30692
Ext.Price$0.30692
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30692 | $0.30692 |
| 10 | $0.18980 | $1.89800 |
| 50 | $0.15233 | $7.61650 |
| 100 | $0.12226 | $12.22600 |
| 500 | $0.10344 | $51.72000 |
| 1000 | $0.09760 | $97.60000 |
| 3000 | $0.09209 | $276.27000 |
| 5000 | $0.08689 | $434.45000 |
| 10000 | $0.08199 | $819.90000 |
