
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 1.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 85.0 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 1206 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size width | 1.60 mm |
| size length | 3.20 mm |
| size height | 1.60 mm |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| case package si | 3216 |
| dielectric characteristic | X5R |
Stock: 192
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18470
Ext.Price$0.18470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18470 | $0.18470 |
| 10 | $0.09235 | $0.92350 |
| 50 | $0.08337 | $4.16850 |
| 100 | $0.07527 | $7.52700 |
| 500 | $0.06989 | $34.94500 |
| 1000 | $0.06489 | $64.89000 |
| 3000 | $0.06025 | $180.75000 |
| 5000 | $0.05594 | $279.70000 |
| 10000 | $0.05194 | $519.40000 |
