
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 8.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Dissipation Factor | 3.5 % |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 2138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78226
Ext.Price$0.78226
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78226 | $0.78226 |
| 10 | $0.40353 | $4.03530 |
| 25 | $0.38936 | $9.73400 |
| 50 | $0.37569 | $18.78450 |
| 100 | $0.36249 | $36.24900 |
| 300 | $0.33448 | $100.34400 |
| 500 | $0.30863 | $154.31500 |
| 1000 | $0.29067 | $290.67000 |
| 3000 | $0.27534 | $826.02000 |
| 5000 | $0.26082 | $1304.10000 |
| 10000 | $0.24707 | $2470.70000 |
