
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Height | 2.8 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 2.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 15.989131 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
| Thickness | 2.7 mm |
Stock: 40282
Distributors
pcbx
Unit Price$3.57360
Ext.Price$3.57360
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.57360 | $3.57360 |
| 10 | $2.77852 | $27.78520 |
| 25 | $2.76189 | $69.04725 |
| 50 | $2.74536 | $137.26800 |
| 100 | $2.72893 | $272.89300 |
| 300 | $2.72552 | $817.65600 |
| 500 | $2.72210 | $1361.05000 |
| 1000 | $1.93385 | $1933.85000 |
| 3000 | $1.89281 | $5678.43000 |
| 5000 | $1.85263 | $9263.15000 |
| 10000 | $1.84580 | $18458.00000 |
