

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 nF |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 4.699 mm |
| Width | 2.0066 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1808 |
| Case Code (Metric) | 4520 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 500 V |
| Thickness | 1.75 mm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 1516
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.12054 | $1.20540 |
| 50 | $0.11350 | $5.67500 |
| 100 | $0.10687 | $10.68700 |
| 500 | $0.09575 | $47.87500 |
| 1000 | $0.09404 | $94.04000 |
| 3000 | $0.08154 | $244.62000 |
| 5000 | $0.07070 | $353.50000 |
| 10000 | $0.07010 | $701.00000 |
