

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 480.014126 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Thickness | 2.2 mm |
| Packaging | Reel |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$2.42800
Ext.Price$2.42800
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.42800 | $2.42800 |
| 10 | $1.65856 | $16.58560 |
| 25 | $1.55409 | $38.85225 |
| 50 | $1.45620 | $72.81000 |
| 100 | $1.36447 | $136.44700 |
| 300 | $1.36447 | $409.34100 |
| 500 | $1.36447 | $682.23500 |
| 1000 | $1.27641 | $1276.41000 |
