

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 5.6896 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 5 mm |
| Thickness | 1.651 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
