

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 5.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | R |
| operating temperature | -55.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 2220 |
| voltage rating dc | 50 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$3.52262
Ext.Price$3.52262
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.52262 | $3.52262 |
| 10 | $2.56850 | $25.68500 |
| 25 | $2.37106 | $59.27650 |
| 50 | $2.18880 | $109.44000 |
| 100 | $2.07124 | $207.12400 |
