
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 24
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18768
Ext.Price$0.18768
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18768 | $0.18768 |
| 10 | $0.14774 | $1.47740 |
| 50 | $0.12771 | $6.38550 |
| 100 | $0.11039 | $11.03900 |
| 500 | $0.10078 | $50.39000 |
| 1000 | $0.08817 | $88.17000 |
