
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 2145
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46637
Ext.Price$0.46637
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46637 | $0.46637 |
| 10 | $0.41722 | $4.17220 |
| 25 | $0.40149 | $10.03725 |
| 50 | $0.38636 | $19.31800 |
| 100 | $0.37180 | $37.18000 |
| 300 | $0.34992 | $104.97600 |
| 500 | $0.32932 | $164.66000 |
| 1000 | $0.32204 | $322.04000 |
