

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 nF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 5.33 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 2.54 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Height | 2.54 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Length | 7 mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Output Voltage | 70 V |
| Forward Current | 60 mA |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Schedule B | 8532240060 |
Stock: 4185
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42576
Ext.Price$0.42576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42576 | $0.42576 |
| 10 | $0.20176 | $2.01760 |
| 25 | $0.20033 | $5.00825 |
| 50 | $0.19891 | $9.94550 |
| 100 | $0.19749 | $19.74900 |
| 300 | $0.18649 | $55.94700 |
| 500 | $0.17611 | $88.05500 |
| 1000 | $0.17355 | $173.55000 |
| 3000 | $0.16922 | $507.66000 |
| 5000 | $0.16500 | $825.00000 |
