C315C103K1R5TA
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
C315C103K1R5TA
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 3.81mmL×2.54mmW×5.33mmH Through Hole 10 nF 10 % 100 V
ParameterValue
Capacitance10 nF
Voltage Rating (DC)100 V
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)5.33 mm
Length3.81 mm
Width2.54 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
Number of Pins2
Dissipation Factor2.5 %
Height2.54 mm
PackagingReel
Voltage Rating100 V
Depth2.54 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter510 µm
Lead Pitch2.54 mm
Voltage100 V
REACH SVHCNo SVHC
Dielectric MaterialCeramic
Lead Length7 mm
Lead/Base StyleStraight
Output Voltage70 V
Forward Current60 mA
Forward Voltage1.5 V