C316C560G1G5TA
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
C316C560G1G5TA
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 3.81mmL×2.54mmW×5.84mmH Through Hole 56 pF 2 % 100 V
ParameterValue
Min Operating Temperature-55 °C
Max Operating Temperature125 °C
PackagingBulk
Capacitance56 pF
Voltage Rating100 V
DielectricC0G, NP0
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)5.84 mm
Tolerance2 %