C320C104K1R5TA7303
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
C320C104K1R5TA7303
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors Radial Through Hole 100 nF 10 % 100 V
ParameterValue
Capacitance100 nF
Voltage Rating (DC)100 V
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)6.6 mm
Length5.08 mm
Width3.175 mm
TerminationRadial
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
Dissipation Factor2.5 %
Height3.18 mm
Voltage Rating100 V
Depth3.18 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Diameter510 µm
Lead Pitch2.54 mm