CC0201KRX7R7BB392
Mfr.Part #:
CC0201KRX7R7BB392
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0201(0603 Metric) SMD/SMT 3.9 nF 10 % 16 V
ParameterValue
Capacitance3.9 nF
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)0.87 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
PackagingReel
Voltage Rating16 V
Thickness0.9 mm
RoHSCompliant
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
rohs statusCompliant
case package0201
halogen free statusHalogen Free
voltage rating dc16 V
capacitance tolerance10 %