
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 560 fF |
| Tolerance | 0.1 pF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G (NP0) |
| Temperature Coefficient | -30 ppm/°C to 30 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 0.55 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0402 |
| voltage rating dc | 50 V |
| dielectric characteristic | C0G/NP0 |
Stock: 494
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00950
Ext.Price$0.00950
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00950 | $0.00950 |
| 10 | $0.00475 | $0.04750 |
| 50 | $0.00365 | $0.18250 |
| 100 | $0.00281 | $0.28100 |
| 500 | $0.00245 | $1.22500 |
| 1000 | $0.00213 | $2.13000 |
| 3000 | $0.00186 | $5.58000 |
| 5000 | $0.00176 | $8.80000 |
| 10000 | $0.00167 | $16.70000 |
| 30000 | $0.00158 | $47.40000 |
| 50000 | $0.00149 | $74.50000 |
