
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 0.25 pF |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 558.8 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.652 mg |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 20888
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00494
Ext.Price$0.00494
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00494 | $0.00494 |
| 10 | $0.00247 | $0.02470 |
| 50 | $0.00190 | $0.09500 |
| 100 | $0.00146 | $0.14600 |
| 500 | $0.00125 | $0.62500 |
| 1000 | $0.00107 | $1.07000 |
| 3000 | $0.00098 | $2.94000 |
| 5000 | $0.00093 | $4.65000 |
| 10000 | $0.00088 | $8.80000 |
| 30000 | $0.00083 | $24.90000 |
| 50000 | $0.00079 | $39.50000 |
