CC0402CRNPO9BN2R2
Mfr.Part #:
CC0402CRNPO9BN2R2
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 2.2 pF 0.25 pF 50 V
ParameterValue
Lead FreeLead Free
Thickness558.8 µm
Insulation Resistance100 GΩ
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Ceramic
Voltage Rating50 V
DielectricC0G
Height500 µm
Schedule B8532240020
TerminationSMD/SMT
Voltage Rating (AC)50 V
Capacitance2.2 pF
Temperature Coefficient30 ppm/°C
Voltage Rating (DC)50 V
Length1 mm
PackagingReel
MountSMD/SMT
Case Code (Imperial)0402
Depth500 µm
Max Operating Temperature125 °C
Number of Pins2
Halogen FreeHalogen Free
Width500 µm
Case Code (Metric)1005
Case/Package0402
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Dielectric MaterialCeramic
RoHSCompliant
Tolerance0.25 pF