
| Parameter | Value |
|---|---|
| Lead Free | Lead Free |
| Thickness | 558.8 µm |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Voltage Rating | 10 V |
| Dielectric | X5R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 550 µm |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Capacitance | 330 nF |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Length | 990.6 µm |
| Weight | 0.652 mg |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Width | 508 µm |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Case/Package | 0402 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 48946
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01804
Ext.Price$0.01804
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01804 | $0.01804 |
| 10 | $0.00902 | $0.09020 |
| 50 | $0.00694 | $0.34700 |
| 100 | $0.00534 | $0.53400 |
| 500 | $0.00478 | $2.39000 |
| 1000 | $0.00427 | $4.27000 |
| 3000 | $0.00372 | $11.16000 |
| 5000 | $0.00342 | $17.10000 |
| 10000 | $0.00314 | $31.40000 |
| 30000 | $0.00300 | $90.00000 |
| 50000 | $0.00287 | $143.50000 |
| 100000 | $0.00277 | $277.00000 |
