
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Thickness | 558.8 µm |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Length | 990.6 µm |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Width | 508 µm |
| Case/Package | 0402 |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric | X5R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 550 µm |
Stock: 6458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05990
Ext.Price$0.05990
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05990 | $0.05990 |
| 10 | $0.02995 | $0.29950 |
| 50 | $0.02304 | $1.15200 |
| 100 | $0.02055 | $2.05500 |
| 500 | $0.01833 | $9.16500 |
| 1000 | $0.01714 | $17.14000 |
| 3000 | $0.01603 | $48.09000 |
| 5000 | $0.01499 | $74.95000 |
| 10000 | $0.01401 | $140.10000 |
| 30000 | $0.01290 | $387.00000 |
| 50000 | $0.01188 | $594.00000 |
