
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 889 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 4 V |
| Weight | 2.012816 mg |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 7138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03044
Ext.Price$0.03044
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03044 | $0.03044 |
| 10 | $0.01522 | $0.15220 |
| 50 | $0.01171 | $0.58550 |
| 100 | $0.01039 | $1.03900 |
| 500 | $0.00922 | $4.61000 |
| 1000 | $0.00839 | $8.39000 |
| 3000 | $0.00763 | $22.89000 |
| 5000 | $0.00694 | $34.70000 |
| 10000 | $0.00631 | $63.10000 |
| 30000 | $0.00574 | $172.20000 |
