
| Parameter | Value |
|---|---|
| Lead Free | Lead Free |
| Thickness | 889 µm |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Voltage Rating | 10 V |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 800 µm |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Capacitance | 470 nF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Length | 1.6 mm |
| Weight | 2.012816 mg |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Voltage | 10 V |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Depth | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Width | 787.4 µm |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Case/Package | 0603 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6341
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.03189 | $0.31890 |
| 50 | $0.02718 | $1.35900 |
| 100 | $0.02317 | $2.31700 |
| 500 | $0.02129 | $10.64500 |
| 1000 | $0.01881 | $18.81000 |
| 3000 | $0.01248 | $37.44000 |
