CC0805JRX7R9BB561
Mfr.Part #:
CC0805JRX7R9BB561
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0805(2012 Metric) SMD/SMT 560 pF 5 % 50 V
ParameterValue
Capacitance560 pF
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)1.25 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Thickness1.45 mm
RoHSCompliant
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
rohs statusCompliant
case package0805
halogen free statusHalogen Free
voltage rating dc50 V
capacitance tolerance5 %