
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Capacitance | 10 µF |
| Lead Free | Lead Free |
| Thickness | 1.45 mm |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Length | 2 mm |
| Weight | 5.5 g |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Depth | 1.25 mm |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Width | 1.2446 mm |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Case/Package | 0805 |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 1.25 mm |
Stock: 396
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06932
Ext.Price$0.06932
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06932 | $0.06932 |
| 10 | $0.03466 | $0.34660 |
| 50 | $0.03144 | $1.57200 |
| 100 | $0.02851 | $2.85100 |
| 500 | $0.02586 | $12.93000 |
| 1000 | $0.02345 | $23.45000 |
| 3000 | $0.02127 | $63.81000 |
| 5000 | $0.01953 | $97.65000 |
| 10000 | $0.01793 | $179.30000 |
