
| Parameter | Value |
|---|---|
| Lead Free | Lead Free |
| Thickness | 838.2 µm |
| Insulation Resistance | 100 GΩ |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Voltage Rating | 50 V |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 850 µm |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Capacitance | 33 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 2 mm |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Depth | 1.25 mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Manufacturer Package Identifier | CC0805-0.85 |
| Width | 1.25 mm |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Case/Package | 0805 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Ceramic |
| RoHS | Compliant |
Stock: 126628
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02064
Ext.Price$0.02064
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02064 | $0.02064 |
| 10 | $0.01032 | $0.10320 |
| 50 | $0.00794 | $0.39700 |
| 100 | $0.00611 | $0.61100 |
| 500 | $0.00544 | $2.72000 |
| 1000 | $0.00485 | $4.85000 |
| 3000 | $0.00454 | $13.62000 |
| 5000 | $0.00425 | $21.25000 |
| 10000 | $0.00398 | $39.80000 |
| 30000 | $0.00373 | $111.90000 |
| 50000 | $0.00349 | $174.50000 |
| 100000 | $0.00327 | $327.00000 |
