
| Parameter | Value |
|---|---|
| Lead Free | Lead Free |
| Thickness | 1.45 mm |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 1.25 mm |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Capacitance | 47 nF |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Length | 3.2 mm |
| Weight | 16.187578 mg |
| Packaging | Reel |
| Mount | SMD/SMT |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Depth | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Width | 1.6 mm |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Case/Package | 1206 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 200 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 334
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06700
Ext.Price$0.06700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06700 | $0.06700 |
| 10 | $0.03350 | $0.33500 |
| 50 | $0.03033 | $1.51650 |
| 100 | $0.02746 | $2.74600 |
| 500 | $0.02486 | $12.43000 |
| 1000 | $0.02251 | $22.51000 |
| 3000 | $0.02038 | $61.14000 |
| 5000 | $0.01870 | $93.50000 |
| 10000 | $0.01715 | $171.50000 |
