CC1206KKX7RZBB102
Mfr.Part #:
CC1206KKX7RZBB102
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 1 nF 10 % 630 V
ParameterValue
Schedule B8532240020
TerminationSMD/SMT
Voltage Rating (AC)250 V
Capacitance1 nF
Lead FreeLead Free
Thickness1.45 mm
Length3.2 mm
Weight16.187578 mg
PackagingReel
MountSMD/SMT
Case Code (Imperial)1206
Min Operating Temperature-55 °C
Depth1.6 mm
Composition(Kit Type)Ceramic
Max Operating Temperature125 °C
Width1.6002 mm
Case Code (Metric)3216
Case/Package1206
Radiation HardeningNo
Voltage Rating630 V
RoHSCompliant
DielectricX7R
Tolerance10 %
Height1.25 mm