
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 270 pF |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 0.85 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 0.85 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 125 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 1206 |
| halogen free status | Halogen Free |
| size width | 1.60 mm |
| size length | 3.20 mm |
| size height | 1.14 mm |
| voltage rating dc | 50 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| case package si | 3216 |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 2262
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04358
Ext.Price$0.04358
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04358 | $0.04358 |
| 10 | $0.02179 | $0.21790 |
| 50 | $0.01976 | $0.98800 |
| 100 | $0.01792 | $1.79200 |
| 500 | $0.01625 | $8.12500 |
| 1000 | $0.01473 | $14.73000 |
| 3000 | $0.01336 | $40.08000 |
| 5000 | $0.01211 | $60.55000 |
| 10000 | $0.01098 | $109.80000 |
