CL10X106MQ8NNNC
Manufacturer:
Samsung
Mfr.Part #:
CL10X106MQ8NNNC
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 10 µF 20 % 6.3 V
ParameterValue
Capacitance10 µF
Voltage Rating (DC)6.3 V
Tolerance20 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX6S
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Height900 µm
MaterialCeramic
PackagingReel
Voltage Rating6.3 V
Thickness889 µm
RoHSCompliant
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Height - Seated (Max)0.9 mm