
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 650 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 762 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Packaging | Reel |
Stock: 202580
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02516
Ext.Price$0.02516
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02516 | $0.02516 |
| 10 | $0.01258 | $0.12580 |
| 50 | $0.01139 | $0.56950 |
| 100 | $0.01031 | $1.03100 |
| 500 | $0.00933 | $4.66500 |
| 1000 | $0.00845 | $8.45000 |
| 3000 | $0.00765 | $22.95000 |
| 5000 | $0.00693 | $34.65000 |
| 10000 | $0.00627 | $62.70000 |
