

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.4 mm |
| Width | 3.4 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Power Rating | 140 mW |
| Height | 2.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Color | Blue, Green, Red |
| Lens Style | Square |
| Luminous Intensity | 533 mcd |
| Wavelength | 480 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | White |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 470 nm |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Voltage (DC) | 5 V |
| Illumination Color | RGB |
| Packaging | Reel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
