| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 1 A |
| Reverse Recovery Time | 100 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 50 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Recovery Time | 100 ns |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard |
| Forward Voltage | 2 V |
| Reverse Voltage | 600 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
