


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 2.7 V |
| Reverse Recovery Time | 100 ns |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Reverse Voltage | 400 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 35 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 1669
Distributors
pcbx
Unit Price$0.39413
Ext.Price$0.39413
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.39413 | $0.39413 |
| 10 | $0.24109 | $2.41090 |
| 50 | $0.19421 | $9.71050 |
| 100 | $0.15645 | $15.64500 |
| 500 | $0.11883 | $59.41500 |
| 1000 | $0.10601 | $106.01000 |
| 3000 | $0.08071 | $242.13000 |
| 5000 | $0.07453 | $372.65000 |
| 10000 | $0.06882 | $688.20000 |
