


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 1 A |
| Reverse Recovery Time | 35 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Element Configuration | Single |
| Natural Thermal Resistance | 16 °C/W |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard |
| Forward Voltage | 1.8 V |
| Reverse Voltage | 400 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
