


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 370 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Reverse Leakage Current | 8 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 70 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 70 A |
| Reverse Current | 8 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky |
| Capacitance | 330 pF |
| Reverse Voltage | 30 V |
Stock: 6495
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15475
Ext.Price$0.15475
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15475 | $0.15475 |
| 10 | $0.13709 | $1.37090 |
| 50 | $0.12144 | $6.07200 |
| 100 | $0.10634 | $10.63400 |
| 500 | $0.09312 | $46.56000 |
| 1000 | $0.08223 | $82.23000 |
| 3000 | $0.07262 | $217.86000 |
| 5000 | $0.06752 | $337.60000 |
