


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Reverse Leakage Current | 500 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 25 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 25 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky |
| Capacitance | 50 pF |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Forward Current | 1 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
Stock: 1373
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.24194 | $2.41940 |
| 50 | $0.20792 | $10.39600 |
| 100 | $0.17868 | $17.86800 |
| 500 | $0.13679 | $68.39500 |
| 1000 | $0.12054 | $120.54000 |
| 3000 | $0.08720 | $261.60000 |
| 5000 | $0.07883 | $394.15000 |
