
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Forward Voltage | 2 V |
| Reverse Recovery Time | 100 ns |
| Average Rectified Current | 700 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 10 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 10 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Recovery Time | 100 ns |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Standard |
Stock: 1248
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17002
Ext.Price$0.17002
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17002 | $0.17002 |
| 10 | $0.15208 | $1.52080 |
| 50 | $0.13603 | $6.80150 |
| 100 | $0.11915 | $11.91500 |
| 500 | $0.10437 | $52.18500 |
| 1000 | $0.09930 | $99.30000 |
| 3000 | $0.09447 | $283.41000 |
| 5000 | $0.08947 | $447.35000 |
