
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 170 mΩ |
| Inductance | 3.3 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Wire Wound SMD Power Inductor |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 1.35 A |
| Current Rating | 1.2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Nickel Zinc Ferrite (NiZn) |
| Height - Seated (Max) | 1.05 mm |
| Shielding | Shielded |
Stock: 1298
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06586
Ext.Price$0.06586
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06586 | $0.06586 |
| 10 | $0.03293 | $0.32930 |
| 50 | $0.03029 | $1.51450 |
| 100 | $0.02786 | $2.78600 |
| 500 | $0.02562 | $12.81000 |
| 1000 | $0.02356 | $23.56000 |
| 3000 | $0.02167 | $65.01000 |
| 5000 | $0.01993 | $99.65000 |
| 10000 | $0.01833 | $183.30000 |
