

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 pF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Type | Schottky |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 370 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 1.5 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 20 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 1.5 mA |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 22 A |
| Reverse Current | 1.5 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5051
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.15730 | $1.57300 |
| 50 | $0.14250 | $7.12500 |
| 100 | $0.12910 | $12.91000 |
| 500 | $0.08259 | $41.29500 |
| 1000 | $0.07506 | $75.06000 |
| 3000 | $0.05505 | $165.15000 |
| 5000 | $0.05283 | $264.15000 |
| 10000 | $0.05070 | $507.00000 |
