
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 A |
| Forward Voltage | 490 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 100 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 20 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 20 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 10285
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.21544 | $2.15440 |
| 50 | $0.17747 | $8.87350 |
| 100 | $0.14620 | $14.62000 |
| 500 | $0.11029 | $55.14500 |
| 1000 | $0.09746 | $97.46000 |
| 3000 | $0.06822 | $204.66000 |
| 5000 | $0.06467 | $323.35000 |
| 10000 | $0.06130 | $613.00000 |
