
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 90 pF |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 360 mV |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Max Reverse Leakage Current | 1 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 30 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 1 mA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 4332
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13814
Ext.Price$0.13814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13814 | $0.13814 |
| 10 | $0.12236 | $1.22360 |
| 50 | $0.10838 | $5.41900 |
| 100 | $0.09067 | $9.06700 |
| 500 | $0.07585 | $37.92500 |
| 1000 | $0.07156 | $71.56000 |
| 3000 | $0.06752 | $202.56000 |
| 5000 | $0.06292 | $314.60000 |
