

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 1 A |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20 A |
| Reverse Current | 1.5 mA |
| Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Schottky |
| Forward Voltage | 360 mV |
| Reverse Voltage | 30 V |
Stock: 2820
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.22741 | $2.27410 |
| 50 | $0.18498 | $9.24900 |
| 100 | $0.15047 | $15.04700 |
| 500 | $0.11370 | $56.85000 |
| 1000 | $0.10088 | $100.88000 |
| 3000 | $0.08387 | $251.61000 |
| 5000 | $0.07279 | $363.95000 |
| 10000 | $0.06318 | $631.80000 |
