

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Impedance | 30 Ω |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
| Zener Voltage | 16 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 mA |
| Voltage Temperature Coefficient | 12 mV/°C |
| Power Dissipation | 700 mW |
| Tolerance | 10 % |
| Forward Voltage | 1 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1452
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14995
Ext.Price$0.14995
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14995 | $0.14995 |
| 10 | $0.14084 | $1.40840 |
| 50 | $0.13229 | $6.61450 |
| 100 | $0.12409 | $12.40900 |
| 500 | $0.11640 | $58.20000 |
| 1000 | $0.11483 | $114.83000 |
| 3000 | $0.11329 | $339.87000 |
| 5000 | $0.11074 | $553.70000 |
