
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 30 Ω |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Power Dissipation | 700 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
| Zener Voltage | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Voltage Temperature Coefficient | 16 mV/°C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Tolerance | 10 % |
Stock: 1625
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.23340 | $2.33400 |
| 50 | $0.19265 | $9.63250 |
| 100 | $0.15902 | $15.90200 |
| 500 | $0.12482 | $62.41000 |
| 1000 | $0.11285 | $112.85000 |
| 3000 | $0.10430 | $312.90000 |
| 5000 | $0.08515 | $425.75000 |
