



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.52 mm |
| Width | 10.262 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Height | 1.044 mm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 1 MHz |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 1 Mb |
| Memory Type | RAM, SDR, SRAM, SRAM - Asynchronous |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Access Time | 45 ns |
| Max Supply Current | 25 mA |
| Nominal Supply Current | 25 mA |
| Number of Ports | 1 |
| Address Bus Width | 19 b |
| Density | 8 Mb |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16 b |
| Number of Words | 512000 |
| Schedule B | 8542320040 |
Stock: 1844
Distributors
pcbx
Unit Price$4.85514
Ext.Price$4.85514
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.85514 | $4.85514 |
| 10 | $4.56618 | $45.66180 |
| 25 | $4.46187 | $111.54675 |
| 50 | $4.36270 | $218.13500 |
| 100 | $4.23789 | $423.78900 |
| 300 | $4.15194 | $1245.58200 |
| 500 | $4.06776 | $2033.88000 |
| 1000 | $4.02159 | $4021.59000 |
