



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USB |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 22 |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 3.15 V |
| Number of Channels | 1 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 1 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 1971
Distributors
pcbx
Unit Price$2.25274
Ext.Price$2.25274
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.25274 | $2.25274 |
| 10 | $1.71499 | $17.14990 |
| 25 | $1.50211 | $37.55275 |
| 50 | $1.49268 | $74.63400 |
| 100 | $1.48330 | $148.33000 |
| 300 | $1.44763 | $434.28900 |
| 500 | $1.41282 | $706.41000 |
| 1000 | $1.37885 | $1378.85000 |
| 3000 | $1.34566 | $4036.98000 |
